دزدیاب
HyperLink HyperLink HyperLink HyperLink HyperLink    


به نام خدا   

   خریدار گرامی انتخاب شایسته ردیاب خودرو اندیشه پرداز ما را در ابتدای راه خدمت رسانی شایسته و پیوسته به شما قرار میدهد و امیدواریم که از عهده این مهم برآییم.

    برای استفاده از سامانه (سیستم) ردیاب اندیشه پرداز لطفا این راهنما را به دقت مطالعه نموده و برای استفاده های بعدی از آن نگهداری نمایید.

1.معرفی مختصر سامانه :

    این سامانه امکان ردیابی هر نوع وسیله نقلیه که به آن مجهز شود را برای مالک آن فراهم میکند و برای کار به تغذیه 12 ولت مستقیم (مانند آنچه در اکثر خودروها و موتورسیکلت ها موجود است) نیاز دارد. برای استفاده از سامانه بایستی دستگاه ردیاب روی خودرو و نرم افزار مربوطه روی رایانه (کامپیوتر) شما نصب شود و پس از آن شما قادر خواهید بود که از هر فاصله که با خودرو داشته باشید موقعیت دقیق آنرا روی نقشه موجود در رایانه خود دیده و مشخصات حرکتی آنرا  بررسی نمایید.  

2. لیست بسته بندی:

     در جعبه ای که از فروشنده دریافت مینمایید بایستی اقلام زیر موجود باشد:

1-دستگاه ردیاب 1دستگاه

2- مودم مرکزی 1دستگاه

3-آنتن 1عدد

4- کابل و کانکتور اتصال1 عدد

5- سی دی نصب نرم افزار1عدد

6- راهنمای استفاده 1جلد

3.روش نصب سامانه ردیاب:

3-1- نصب نرم افزار :

    قبل از هر چیز بایستی نرم افزار ردیاب خودرو را از روی سی دی موجود در جعبه نصب کنید برای اینکار سی دی را در درایو قرار داده و اجازه دهید تا صفحه برنامه خود اجرای نصب، نمایش داده شود. در صورتیکه این اتفاق نیافتاد لازم است شما به صورت دستی از شاخه ریشه سی دی برنامه APCO_Tracer را اجرا نمایید و طبق دستورات نصب، مرحله به مرحله نصب بخشهای مختلف نرم افزار را انجام دهید. در پایان نصب نرم افزار در صورتیکه اینکار درست انجام شده باشد شما آیکون نرم افزار را روی دسکتاپ خواهید داشت و با اتصال مودم مرکزی به رایانه و اجرای نرم افزار بایستی صفحه اصلی نرم افزار که نمایش نقشه ای از کشورمان ایران است را مشاهده کنید.

3-2-نصب دستگاه ردیاب :

    پس از نصب نرم افزار باید دستگاه ردیاب را روی خودرو نصب نمایید که اینکار به سادگی قابل انجام است. برای اینکار ابتدا محلی (در صورت لزوم مخفی) روی خودرو انتخاب کنید و دستگاه را آنجا توسط پیچ یا چسب دوطرفه قابل اعتماد نصب کنید.

3-3-نصب آنتن :

   محلی (در صورت لزوم مخفی ) برای آنتن انتخاب کنید. دقت کنید با وجود اینکه آنتن بایستی بتواند با ماهواره های جی پی اس ارتباط برقرار کند، لازم نیست این آنتن در دید قرار گیرد. با توجه با کیفیت و حساسیت بالای آنتن، کافیست آنرا رو به بالا و جایی نصب کنید که آنتن بتواند نیمی از آسمان را ببیند و این دید لازم نیست مستقیم باشد بین آنتن و آسمان میتواند چیزی از قبیل شیشه ، پلاستیک یا فایبر گلاس (مانند داشبورد خودرو یا پانل عقب آن) و یا . . .  قرار داشته باشد به عبارت دیگر آنتن میتواند داخل سپر، زیر داشبورد جلو یا زیر پانل عقب (بین بلندگو های سیستم صوتی) یا جاهایی مانند آن نصب شود و نکته دیگر در نصب آنتن رعایت فاصله تا دستگاه ردیاب با توجه به طول کابل آنتن آن است.

3-4- استفاده از ردیاب:

پس از نصب ردیاب و آنتن آن کانکتورهای کابل آنتن را با توجه به برچسبهای موجود روی بدنه ردیاب و کابلها (GSM,GPS)  به ردیاب وصل کنید.

3-5- اتصال کابل تغذیه:

     از سیم های کابل و کانکتور موجود در جعبه، سیم سیاه رنگ را به بدنه (منفی) و سیم قرمز رنگ را به برق 12ولت دائمی (پشت سوییچ) متصل کنید و سپس کانکتور را با توجه به خار هدایت کننده آن به دستگاه وصل کنید. دستگاه آماده به کار است.

4.استفاده از ردیاب:

    با اتصال کانکتور ردیاب و وصل شدن تغذیه پس از چند ثانیه (حدود 10 تا 20 ثانیه) بایستی روی نرم افزار  پنجره ای با عنوان "خودروی شماره X  روشن شد." (X کد خودروی شما در نرم افزار است) را مشاهده نمایید و این نشانه آغاز به کار صحیح سامانه میباشد. شرح کامل روش استفاده از نرم افزار را در بخش مربوط به آن میتوانید مطالعه کنید.

4-1- خاموش کردن خودرو از راه دور :

   در صورت تمایل و نیاز به استفاده از این امکان، بایستی به باتری ساز خود مراجعه کرده و از وی بخواهید تا سیم کشی یک سوییچ مخفی (که در صورت قطع شدن، خودرو را خاموش کند ) برای شما انجام داده و بجای وصل کردن آن به یک سوییچ مخفی آنرا به دو سیم آبی رنگ موجود در کابل ردیاب متصل کند. با اینکار شما قادر خواهید بود که خودروی خود را از پشت رایانه تان خاموش کنید که در مواقع سرقت خودرو یک امکان طلایی است چون علاوه بر اینکه میدانید خودروی شما کجاست می توانید سارق آنرا فلج کنید توجه داشته باشید از نظر ایمنی خودرو توصیه می شود آنرا در هنگامی که متوقف است خاموش کنید تا موجب از کار افتادن سیستم ترمز در حال حرکت و بروز سانحه نشود شما می توانید سرعت خودرو را با نرم افزار چک کرده و در موقع مناسب اینکار را انجام دهید.


4-2-امکانات اضافی:

    سامانه ردیاب علاوه بر امکانات گفته شده میتواند دو ورودی از خودرو بپذیرد و وضعیت آنها را روی نرم افزار به شما نشان دهد این ورودی ها میتوانند هر چیزی از قبیل خروجی دزدگیر، چراغ سقف اتاق (نشانه باز بودن در خودرو ) و  . . . باشد. سیم های مربوط به ورودیها به رنگ های سبز و سفید می باشند و باید در حالت بی استفاده سر آنها نوارچسب شوند.

5.نرم افزار :

    با راه اندازی سامانه طبق روش گفته شده و آغاز به کار آن، شما به تعداد خودروهایی که با سامانه مرکزی خود ردیابی و کنترل میکنید روی صفحه اصلی کلید خواهید داشت. فرض کنید شما ردیاب شماره یک خود را روی خودروی شماره یک نصب کرده اید و پنجره با عنوان "خودروی شماره 1 روشن شد" را روی نرم افزار مشاهده کردید، حال با فشار کلید کد یک پنجره ای نمایش داده میشود که با آن میتوانید تنظیمات موجود را برای خودروی شماره یک تغییر دهید یا فرامین مختلف را برای ان ارسال کنید.

5-1-نقطه برداری :

     برای کاهش هزینه، سامانه ردیاب با هر پیامک اطلاعات  8 نقطه را به مرکز ارسال میکند و شما میتوانید فاصله زمانی نقطه برداری را از چند ثانیه تا چند روز تنظیم کنید به عنوان مثال اگر نقطه برداری را روی یک دقیقه و سی ثانیه تنظیم کنید، ردیاب هر یک دقیقه و سی ثانیه یکبار نقطه ای را ثبت میکند و وقتی تعداد نقاط به هشت نقطه رسید (پس از 12 دقیقه ) پیامکی را به مرکز می فرستد و مرکز پس از دریافت پیامک و رمزگشایی آن این نقاط را در بانک اطلاعاتی خود ذخیره کرده مسیر طی شده را روی نقشه نمایش میدهد و مشخصات نقطه آخر را نیز در صفحه به نمایش در می آورد. پس شما میتوانید با تنظیم نقطه برداری، فاصله زمانی نقاط و یا به عبارتی دقت مسیر رسم شده را مشخص کنید برای حرکت در شهر معمولا برای اینکه توصیف دقیقی از مسیر داشته باشیم نقطه برداری 10 ثانیه تا یک دقیقه توصیه میشود اما در جاده ها (مثلا برای مالکین کامیون یا اتوبوس) نقطه برداری بین 4 دقیقه تا 30 دقیقه بسته به نیاز توصیه میشود. با این وجود شما با آزمایش چند تنظیم مختلف میتوانید دقت مطلوب خود را به دست آورید. دقت کنید پس از تنظیم زمان بندی بایستی با فشار کلید ارسال تنظیمات،  تنظیمات جدید را به ردیاب ارسال کنید تا در آن ثبت شود.

5-2-وضعیت ارسال :

ردیاب میتواند به دوشکل شما را از موقعیت و شرایط حرکت خودرو آگاه کند :

    ارسال خودکار (اتوماتیک)

    درخواست موقعیت فوری

          وقتی شما سامانه را خریداری می کنید ارسال خودکار ردیاب غیر فعال است(دستگاه در حالت قطع ارسال قرار دارد) یعنی اینکه پیامک های موقعیت به طوراتوماتیک ارسال نمی شوند و شما در هر لحظه که نیاز داشته باشید با فشار کلید درخواست موقعیت فوری میتوانید از آن آگاه شوید .             

5-3-محدوده :

     پیامک های موقعیت وقتی خودرو در حال حرکت است باید ارسال شوند اما وقتی خودرو در جایی متوقف باشد ارسال منظم پیامک فقط هزینه اضافی است. برای جلوگیری از ارسال پیامک بیهوده شما میتوانید محدوده ای را برای خودرو تعریف کنید که در صورت حرکت خودرو بیش از آن، حرکت را به مرکز گزارش کند. به عبارت دیگر اگر شما محدوده را 50 متر تعریف کنید و خودرو در حال حرکت باشد و اطلاعات در حال ارسال، با توقف خودرو ردیاب به خواب فرو میرود، شما را از خواب خود مطلع میکند (وضعیت ارسال به حرکت در محدوده تفییر میکند) و دیگر پیامکی ارسال نمیکند. ارسال پیامک زمانی از سر گرفته میشود که خودرو از موقعیت خود به اندازه 50 متر جابجا شود. البته توجه داشته باشید که این موضوع در حالت ارسال عادی (اتوماتیک) صادق است و در حالت قطع ارسال ردیاب فقط به درخواست شما پاسخ میدهد و پیامکی را به خودی خود ارسال نمیکند چه متوقف باشد و چه در حال حرکت. برای تغییر اندازه محدوده کافیست پس از تغییر آن کلید ارسال تنظیمات را فشار دهید.

5-4- شارژ سیمکارتها:

     با توجه به اینکه سیمکارتهای نصب شده روی ردیاب و مرکز میتوانند اعتباری باشند، شما میتوانید از میزان شارژ اعتباری موجود در هرکدام با فشار کلید استعلام شارژ آگاه شوید و یا آنها را با با وارد کردن کد شارژِ خریداری شده و فشار کلید ارسال کد شارژ در قسمت کنترل خودرو شارژ کنید این کار برای مودم مرکزی نیز قابل انجام است. توجه داشته باشید که استعلام شارژ مرکز هزینه ای ندارد اما با استعلام شارژ ردیاب، پیامکی حاوی میزان شارژ به مرکز ارسال خواهد شد(که هزینه یک پیامک دارد) پس دقت کنید که ردیاب را به موقع شارژ کنید چون در غیر اینصورت اطلاعاتی از آن ارسال نخواهد شد حتی پاسخ استعلام شارژ. البته در صورت اتمام شارژ ردیاب با وارد کردن کد شارژ و فشار کلید ارسال کد شارژ ردیاب شارژ شده و پاسخ شما را خواهد داد.

5-5- تغییر رمزها:

    در موقع صدور فرمان خاموشی خودرو رمزی از شما پرسیده خواهد شد که باید قبلا این رمز و رمز آزادسازی خودرو را به ردیاب فرستاده باشید برای اینکار با فشار کلید تغییر رمزها در فرمی که نمایش داده میشود رمزهای مطلوب خود را وارد کرده آنها را به ردیاب ارسال کنید. توجه داشته باشید رمز خاموش کردن و رمز آزاد سازی میتوانند متفاوت باشند.

5-6- مشاهده مسیر حرکت:

    از زمان نصب نرم افزار تمام اطلاعات رسیده از خودروها در بانک اطلاعاتی ذخیره میشود و شما میتوانید مسیر حرکت خودرو از آن زمان تا آخرین وضعیت دریافت شده را همزمان ببینید در اینصورت با گذشت زمان و افزایش اطلاعات دریافتی، در صورتیکه تمام نقاط و مسیرها با هم نمایش داده شوند نقشه بسیار شلوغ و ناخوانا خواهد بود به همین منظور شما میتوانید در فرم موجود تاریخ و ساعت آغاز و پایان مسیری که مایل به مشاهده آن هستید را مشخص کنید و با فشار کلید به روز آوری مسیر مسیر طی شده توسط خودرو را در آن بازه زمانی مشاهده کنید. برای مشخص کردن زمانها از الگوی موجود استفاده کنید تا رنگ نوشته ها سبز شود و کلید به روز آوری مسیر فعال شود اگر نوشته ها به رنگ قرمز در آمد یعنی شما الگوی درست را رعایت نکرده اید ( تاریخ 03/02/ 1390 و ساعت 09:07 روش قابل قبولی برای نرم افزار است یعنی صفرها باید وارد شوند). دقت داشته باشید که ممکن است در بازه ای که شما تعریف میکنید نقطه ای دریافت نشده باشد و به همین دلیل نقشه خالی نمایش داده شود.

5-7- مشخصات خودروها:

    شما میتوانید به میل خود خودروها را نامگذاری و رنگ نمایش آنها روی نقشه مشخص کنید اطلاعات اضافی مانند نام راننده تلفن همراه وی و غیره را نیز برای هر خودرو میتوانید مشخص و ذخیره کنید.

5-8- پشتیبان گیری:

 بانک اطلاعاتی نرم افزار در مسیر زیر قرار دارد:

 (C:\Program Files\Andishe Pardaz\APCO Tracer\App_Data)

   شما میتوانید با کپی کردن این فولدر، روی سی دی، پشتیبانی از اطلاعات خود داشته باشید که در صورت نیاز به نصب دوباره نرم افزار و یا نصب نرم افزار روی یک کامپیوتر دیگر بتوان پس از نصب، اطلاعات قبلی را با بانک خالی که در هنگام نصب نرم افزار ایجاد میشود جایگزین کرده اطلاعات قبلی خود را در برنامه جدید مشاهده کنید.

5-9- امکانات اضافی:

    در نرم افزار امکانات بیشتری وجود دارد که در کار با آن خود متوجه آنها خواهید شد ما با به روز شدن نرم افزار و نقشه ها، شما را مطلع خواهیم کرد تا در صورت تمایل نرم افزار خود را به روز کنید.

    نقطه نظرات شما در بهبود کیفیت سامانه و خدمات شرکت راهگشا و موجب امتنان ما خواهد بود. شما میتوانید از طریق تلفن، فکس، نامه، پیامک ایمیل یا در سایت شرکت نظرات خود را به اطلاع ما برسانید.