دزدیاب
HyperLink HyperLink HyperLink HyperLink HyperLink    

 

به نام خدا

   خریدار گرامی انتخاب شایسته دزدیاب خودرو اندیشه پرداز ما را در ابتدای راه خدمت رسانی شایسته و پیوسته به شما قرار می دهد و امیدواریم که از عهده این مهم برآییم.برای استفاده از سامانه (سیستم) دزدیاب اندیشه پرداز لطفا این راهنما را به دقت مطالعه نموده و برای استفاده های بعدی از آن نگهداری نمایید

1. معرفی مختصر سامانه :

   این سامانه امکان ردیابی هر نوع وسیله نقلیه که به آن مجهز شود را برای مالک آن فراهم میکند و برای کار به تغذیه 12 ولت مستقیم (مانند آنچه در اکثر خودروها و موتورسیکلت ها موجود است) نیاز دارد. برای استفاده از سامانه بایستی دستگاه ردیاب روی خودرو و نرم افزار مربوطه روی تلفن همراه شما نصب شود و پس از آن شما قادر خواهید بود که از هر فاصله که با خودرو داشته باشید موقعیت دقیق آنرا روی نقشه موجود در موبايل خود دیده و مشخصات حرکتی آنرا  بررسی نمایید.

2. لیست بسته بندی:

در جعبه ای که از فروشنده دریافت می نمایید بایستی اقلام زیر موجود باشد:

1-دستگاه دزدیاب                                1 دستگاه

2-آنتن                                              1 ماژول

3-کابل و کانکتور اتصال                        1 عدد

4-راهنمای استفاده                           1 جلد

3. روش نصب سامانه دزدیاب:

3-1- نصب دستگاه دزدیاب:

   اینکار به سادگی قابل انجام است. برای اینکار ابتدا محلی (در صورت لزوم مخفی) روی خودرو انتخاب کنید و دستگاه را آنجا توسط پیچ یا چسب دوطرفه قابل اعتماد محکم کنید. بایستی دستگاه را در جایی نصب کنید که از باد، باران، رطوبت و گرمای موتور دور بوده ومحیط مناسبی برای کار داشته باشد اما لازم نیست در دید قرار گیرد.

3-2- نصب آنتن:

    محلی (در صورت لزوم مخفی ) برای آنتن انتخاب کنید. دقت کنید با وجود اینکه آنتن بایستی بتواند با ماهواره های جی پی اس ارتباط برقرار کند، لازم نیست این آنتن در دید قرار گیرد. با توجه با کیفیت و حساسیت بالای آنتن، کافیست آنرا رو به بالا و جایی نصب کنید که آنتن بتواند نیمی از آسمان را ببیند و این دید لازم نیست مستقیم باشد، بین آنتن و آسمان می‌تواند چیزی غیر فلزی از قبیل  لایه ای از شیشه، پلاستیک یا فایبرگلاس (مانند داشبورد خودرو یا پانل عقب آن) و یا . . . قرار داشته باشد به عبارت دیگر آنتن می‌تواند داخل سپر، زیر داشبورد جلو یا زیر پانل عقب (بین بلندگوهای سیستم صوتی) یا جاهایی مانند آن نصب شود و نکته دیگر در نصب آنتن، رعایت فاصله تا دستگاه دزدیاب با توجه به طول کابل آن است.

3-3- اتصال آنتن:

   پس از نصب ردیاب و آنتن آن کانکتورهای کابل آنتن را با توجه به برچسبهای موجود روی بدنه ردیاب و کابلها (GSM,GPS) به ردیاب وصل کنید.

3-4- اتصال کابل تغذیه:

    از سیم‌های کابل و کانکتور موجود در جعبه، سیم سیاه رنگ را به بدنه (منفی) و سیم قرمز رنگ را به برق 12ولت دائمی (پشت سوییچ) متصل کنید و سپس کانکتور را با توجه به خار هدایت کننده آن به دستگاه وصل و محکم کنید.

4.استفاده از دزدیاب:

      با اتصال کانکتور ردیاب و وصل شدن تغذیه پس از حدود یک دقیقه دزدیاب آماده بکار خواهد بود و شما می‌توانید به شرحی که در بخش نرم افزار خواهد آمد از آن استفاده کنید.

4-1- خاموش کردن خودرو از راه دور:

    در صورت تمایل و نیاز به استفاده از این امکان، بایستی به باتری ساز خود مراجعه کرده و از وی بخواهید تا سیم کشی یک سوییچ مخفی (که در صورت قطع شدن، خودرو را خاموش کند ) برای شما انجام داده و بجای وصل کردن آن به یک کلید مخفی، آنرا به دو سیم آبی رنگ موجود در کابل ردیاب متصل کند. با اینکار شما قادر خواهید بود که خودروی خود را با استفاده از تلفن همراهتان خاموش کنید که در مواقع سرقت خودرو یک امکان طلایی است چون علاوه بر اینکه می‌دانید خودروی شما کجاست می‌توانید سارق آنرا فلج کنید توجه داشته باشید از نظر ایمنی خودرو توصیه می‌شود آنرا در هنگامی که متوقف است خاموش کنید تا موجب از کار افتادن سیستم ترمز در حال حرکت و بروز سانحه نشود. شما می‌توانید سرعت خودرو را  چک کرده و در موقع مناسب اینکار را انجام دهید.

    این امکان همچنین می‌تواند به عنوان یک سوییچ مخفی کنترل از راه دور نیز مورد استفاده قرار گیرد بدین معنی که شما پس از پارک خودرو با صدور این فرمان امکان روشن شدن خودرو را از بین می برید.

    با توجه به متفاوت بودن جریان مصرفی سوییچ مخفی در خودروهای مختلف، در صورتیکه جریان مصرفی بیش از یک آمپر باشد باید از رله (آفتامات) استفاده شود.

5.نرم افزار همراه :

    نرم افزار تهیه  شده برای سیستم دزدیاب با توجه به تنوع گوشی های موجود به نوعی نوشته شده که در اکثر گوشی های مو جود به خوبی کار کرده و تمامی امکانات خود را در اختیار شما می گذارد. در صورتی که تلفن همراه قدیمی شما دارای قابلیتهای کمتری باشد، بخشهایی از نقشه‌ها یا تعداد نقاط دریافتی از آن حذف می‌شوند تا نرم افزار بر روی دستگاه های قدیمی تر نیز قابل استفاده باشد. البته در حال حاضر گوشی های موجود، در اکثر موارد از همه امکانات نرم افزار پشتیبانی می‌کنند. نرم افزار همراه، با گوشی های لمسی و کلیدی سازگار و روی اکثر گوشی های موجود قابل نصب است.

5-1- مجوزها :

    با اجراي برنامه همراه، ابتدا به منظور اخذ امكان ارسال و دريافت sms   از شما مجوزهایي درخواست مي شود كه اين اخذ مجوز از طرف سيستم عامل تلفن بوده و در هر دستگاه پیغام متفاوتی دارد. شما براي اجرای برنامه بايد اين مجوز را به سيستم عامل بدهيد (با پاسخی مانند Yes  یا Allow).

5-2- منوی اصلی :

   پس از وارد شدن به برنامه با فشار کلید سمت چپ (براي موبايل‌هاي لمسي کلیک روی نماد ) مي توانيد منو را باز كرده و توسط كليد هاي جهتي بين گزينه هاي منو جابجا شده و برای انتخاب گزینه OK نماييد .

صفحه كليد شامل کلیدهاي جهتي و OK در موبايل هاي لمسي را مي توانيد با كليك بر روي نماد  واقع در سمت چپ صفحه فعال كنيد.

منو دارای گزینه های زیر است:

5-2-1- درخواست موقعیت :

    با انتخاب این گزینه، دستوری به صورت یک پیامک کد شده به خودرو ارسال می‌شود تا خودرو موقعیت فعلی خود را برای ما ارسال کند، دقت کنید که هر بار قرار باشد دستوری ارسال شود سیستم گوشی از شما اجازه خواهد خواست و شما باید با آن موافقت کنید. دزدیاب با دریافت این دستور هفت موقعیت آخر جابجايي خودرو را برای ما ارسال کرده، نرم افزار پس از دریافت آن، آخرین موقعیت خودرو به همراه مشخصات حرکتی و شارژ باقیمانده سیمکارت را نمایش می دهد. شما مي توانيد توسط كليد هاي 7و9 بين نقاط جابجا شويد. با فشار كليد 7 موقعیت قبلي و با فشار كليد 9 موقعیت بعدي نمایش داده می‌شود. توسط كليد 8 نيز مي توانید آخرین موقعیت را روي نقشه مشاهده نماييد. با فشار كليد OK مشخصات اين موقعیت را كه شامل تاريخ و ساعت موقعيت، شارژ باقيمانده سيمكارت و سرعت خورو مي باشد را مشاهده نموده و توجه داشته باشید که در صورت متحرک بودن خودرو جهت حرکت با فلش مشخص شده و در صورت متوقف بودن آن، موقعیت با پرچم  نشان داده می‌شود (پایه پرچم و مرکز فلش موقعیت دقیق خودرو را نشان می‌دهد).

5-2-2- ارسال كد شارژ :

    با توجه به اینکه سیمکارت نصب شده روی دزدیاب می‌تواند اعتباری باشد، شما می‌توانید آن را با انتخاب این گزينه و با وارد کردن کد شارژِ خریداری شده، شارژ کنید. توجه داشته باشید که با درخواست موقعیت، پیامک موقعیت که حاوی میزان شارژ نیز هست برای شما ارسال خواهد شد. پس دقت کنید که دزدیاب را به موقع شارژ کنید چون در غیر این‌صورت اطلاعاتی از آن ارسال نخواهد شد. البته در صورت اتمام شارژ دزدیاب با وارد کردن کد شارژ، اعتبار دزدیاب شارژ شده و پاسخ شما را خواهد داد.

5-2-3- خاموش كردن خودرو :

     با انتخاب این گزینه شما قادر به خاموش کردن خودروی خود با وارد کردن گذرواژه ای (کلمه عبور یا پسورد) كه خود در قسمت تغيير رمزها برای خاموشی خودرو تعريف مي كنيد می‌باشید. با این کار فرمان خاموشي  براي خودروي شما صادر مي شود و در صورت درست بودن رمز، خودرو خاموش می‌شود و پیامک موقعیت برای شما ارسال می‌گردد، در این صورت درقسمت مشخصات عبارت خودرو آزاد نيست نوشته شده و بر روي نقشه نماد  ظاهر مي شود. در صورتي كه شما رمز عبور را اشتباه وارد نماييد فرمان خاموشي صادر مي‌شود اما خودرو آزاد است وروي نقشه نيز نماد  ظاهر نخواهد شد.

5-2-4- آزاد سازي خودرو :

    روش کار دقیقا مانند خاموش کردن خودرو است اما این بار رمز آزادسازی را بایستی وارد کنید و در اين صورت خودرو شما از حالت قفل درآمده و آزاد مي شود و امكان روشن شدن خودرو وجود خواهد داشت.

5-2-5- ارسال تنظيمات :

    تنظیمات شامل محدوده خواب و زمان بندی نقطه برداری است:

     محدوده خواب چیست؟ پیامک های موقعیت وقتی خودرو در حال حرکت است باید ارسال شوند اما وقتی خودرو در جایی متوقف باشد ارسال منظم پیامک فقط هزینه اضافی است. برای جلوگیری از ارسال پیامک بیهوده، شما می‌توانید محدوده ای را برای خودرو تعریف کنید که در صورت حرکت خودرو بیش از آن، حرکت را به شما گزارش کند. به عبارت دیگر اگر شما محدوده را 50 متر تعریف کنید و خودرو در حال حرکت باشد و اطلاعات در حال ارسال، با توقف خودرو دزدیاب به خواب فرو می رود و دیگر پیامکی ارسال نمی‌کند. ارسال پیامک زمانی از سرگرفته می‌شود که خودرو از موقعیت خود به اندازه 50 متر جابجا شود. البته توجه داشته باشید که این موضوع در حالت ارسال خودکار(اتوماتیک) صادق است و در حالت دستی دزدیاب فقط به درخواست شما پاسخ می دهد و پیامکی را به خودی خود ارسال نمی‌کند چه متوقف باشد و چه در حال حرکت.

     زمان‌بندی نقطه‌برداري یعنی چه؟ برای کاهش هزینه، سامانه دزدیاب با هر پیامک اطلاعات 7 نقطه را به همراه ارسال می‌کند و شما قادر خواهید بود فاصله زمانی نقطه‌برداری را تنظیم کنید به عنوان مثال اگر نقطه‌برداری را روی 90 ثانیه (یک دقیقه و سی ثانیه) تنظیم کنید، دزدیاب هر یک دقیقه و سی ثانیه یکبار نقطه ای را ثبت می‌کند و وقتی تعداد نقاط به هفت نقطه رسید (پس از ده دقیقه و سی ثانیه) پیامکی می‌فرستد و نرم افزار پس از دریافت پیامک و رمزگشایی آن مشخصات نقطه آخر را روی صفحه به نمایش در می‌آورد. برای حرکت در شهر معمولا برای اینکه توصیف دقیقی از مسیر داشته باشیم نقطه برداری 10 ثانیه تا یک دقیقه توصیه می‌شود اما در جاده ها (مثلا برای مالکین کامیون یا اتوبوس) نقطه برداری بین 4 دقیقه تا 30 دقیقه بسته به نیاز توصیه می‌گردد. با این وجود شما با آزمایش چند تنظیم مختلف می‌توانید زمان‌بندی مطلوب خود را به دست آورید.

5-2-6 تغيير رمز ها :

    در موقع صدور فرمان های خاموشی و آزاد سازی خودرو رمزی از شما پرسیده خواهد شد که باید قبلا این رمزها را به دزدیاب فرستاده باشید با انتخاب این گزينه در فرمی که نمایش داده می‌شود رمزهای مطلوب خود را وارد کرده آنها را به دزدیاب ارسال کنید. توجه داشته باشید رمز خاموش کردن و رمز آزاد سازی باید عددی 4 تا 7 رقمی باشند.

5-3- خروج از نرم افزار :

    براي خروج از برنامه مي توانيد از نماد  واقع درگوشه سمت راست صفحه يا كليد سمت راست استفاده نماييد.

5-4- کلیدهای میان‌بر :

    با فشار هرکدام از کلیدهای صفحه کلید عملیات زیر انجام خواهد شد:

       كليد 1 : موقعيت خودرو را در نقشه ايران نشان مي دهد.

       كليد 2 : -

       كليد 3 : موقعيت خودرو را در نقشه ای با بیشترین کیفیت موجود نمایش مي دهد.

       كليد 4 : -

       كليد 5 : -

       كليد 6 : تمام صفحه شدن نرم افزار

       كليد 7 : نمایش موقعیت قبلی

       كليد 8 : نمایش موقعیت آخر

       كليد 9 : نمایش موقعیت بعدی

       كليد 0 : -

       كليد # : نمایش نقشه دقیقتر

                     كليد * : نمایش نقشه کلی تر

6. به روز آوری:

    در نرم افزار امکانات بیشتری وجود دارد که در کار با آن خود متوجه آنها خواهید شد ما با به روز شدن نرم افزار و نقشه ها، شما را مطلع خواهیم کرد تا در صورت تمایل نرم افزار خود را به روز کنید.

نقطه نظرات شما در بهبود کیفیت سامانه و خدمات شرکت، راهگشا و موجب امتنان ما خواهد بود. شما می‌توانید از طریق تلفن، فکس، نامه، پیامک ایمیل یا در سایت شرکت نظرات خود را به اطلاع ما برسانید.